A víte, jaké jsou při hromničkách nejčastější otázky, které se rok co rok při akci opakují?
,,Proč se taková akce nekoná v létě?“ (jen si zkuste, jak tuhne vosk při venkovní teplotě 28°C)
,,Na co jsou tyhle svíčky?“ (dříve se posvěcené a zapálené vkládaly umírajícímu do rukou, nebo se zapalovali při bouřce a stavěly do oken, to aby ochránily stavení před zkázou z nebe - bleskem; smyslem současných hromniček je připomenout pěkný staročeský zvyk)
,,Kolikrát musím knot ponořit do vosku, než mám svíčku?“ (záleží na tom, jak kdo chce mít svíčku silnou, na tu klasickou tenkou stačí zhruba 30x namočit, ale jsou i tací, kteří si chtějí stavení před bleskem pojistit pořádným buřtíkem a ti pak máčí dlouho, dlouho…)
Co k letošnímu ročníku dodat? Účastníků se před centrem volnočasových aktivit sešlo tolik (70), že vosk vystačil jen tak tak. Organizátoři (milínská knihovna) měli objednané ideální počasí (nepadal sníh, nemrzlo, jak když praští) a v závěru se na hromničkové výtvory přišlo mrknout i zvědavé sluníčko.
Veliké díky patří panu Františku Strnadovi, který je už mnoho let osvědčeným dodavatelem nezbytných ingrediencí – knotů a parafínu. (V počátcích této akce její zakladatel V. Vojáček sháněl po širokém okolí zbytky svíček, které rozpouštěl.)
A na úplný závěr jedna prosba, pokud je někdo majitelem staršího el. plotýnkového vařiče (může být i dvouplotýnkový) a byl by ochoten ho na tuto akci darovat, budeme mu při příštím ročníku velice vděční. Několik vařičů máme, ale pro plynulejší odbavovaní by se další velice hodil.
za organizátory Jitka Jahodová
Autor: Obec Milín ©
Obsah
HROMNIČKY 2014
Poslední aktualizace: 23. 1. 2018 15:57