Celé je to však trochu zapeklité. Při měření v roce 2019 (sto let od zasazení) se zjistilo, že obvod stromu v metrové výšce nad zemí činí 420 cm. Na stoletou lípu je to nepřiměřeně vysoké číslo, většina stejně starých lip má obvod menší.
Odborník (p. Láník) připustil, že to opravdu může být starší strom. Nejpřesnější metoda, jak to zjistit je navrtání sondy, odebírání vzorků atd., ale to je rizikem pro strom.
Podle sdělení kronikáře obce, je pouze jisté, že lípa svobody byla zasazena někde na Homoli při cestě ke kostelu.
V kronikách obce byly nalezeny tyto rozličné záznamy, kde byla lípa svobody vysazena:
13. dubna 1919 zasadila školní mládež lípu svobody vpravo od vchodu do milínského kostela, podnět od Tělocvičné jednoty Sokol. Zúčastnily se všechny spolky.
Jiná verze: 13. dubna 1919 uspořádal Sokol slavnost zasazení lípy svobody. Lípa zasazena Na Homoli při cestě ke kostelu. Za hojné účasti občanů a dětí promluvil učitel Sperakus a odevzdal ji do péče všeho občanstva, kde se budou vždy 28. října milínští občané scházeti, aby duchem i srdcem zůstávali věrni proti nepřátelům vlasti.
Další verze podle žijících svědků (B. Novák, J. Fuka): lípa svobody stávala před kapličkou na Homoli, ale již padla.
Nenašel se zatím žádný dokument (fotografie nebo jednoduchý nákres místa), který by potvrdil pravost lípy, kterou považujeme za stoletou.
Na závěr - není úplně důležité, jak přesně je lípa stará, ale aby zůstávala stále symbolem svobody, kterou si už navždy zachováme.
Při stoletém výročí od vysazení první lípy svobody v Milíně vysadilo obecní zastupitelstvo (25. října 2019) lípu novou, opět na Homoli tentokrát za kapličkou. Knihovna Dr. E. Bořického Milín zase uspořádala 12. dubna 2019 netradiční oslavu v rámci akce Setkání mezi knihami. Účastníci si vyrobili papírové lipové listy, na které napsali své vzkazy. Zalaminované listy byly navléknuty na provázek a společnými silami ovázány kolem kmene této lípy.
O naší lípě svobody se dočtete i na internetu: www.stromysvobody.cz