Podle názvu osady je možno předpokládat, že šlo o kolonii, založenou na vykácené lesní půdě zarostlé bukovým porostem. Prehistorické nálezy v okolí Konětop a Jeruzaléma (nedaleké osady) dokazují, že kraj byl osídlen již v 6. až 9. století před Kristem. Předpokládá se, že osada Buk půdorysně patřila k tkzv. "okrouhlicovým" vsím. U bývalého hostince "Ztratilka" nacházíme stopy bývalé Zlaté stezky. Provoz na ní měl jistě vliv i na obchodní život v Buku. Severní část vsi byla osadou původní, zprvu náležející k dobříšskému panství, kdežto jižní část, patřící k Milínu, vzniká až v 16. století. Ves Buk je uváděna v "Topografii Schallerově" z roku 1787.
V původní staré osadě žilo obyvatelstvo z práce v lesích a na polích panství vrchnosti dobříšské. V 19. století s rozvojem hornictví na Březových Horách (dnes část Příbrami) mnoho obyvatel odchází pracovat do rudných a po roce 1945 uranových dolů. Buk byl odedávna přidělen k farnosti slivické. Politicko-správně však nepatřil vždy k Milínu. V roce 1939 spadala severní část Buku pod tehdejší obec Konětopy, kdežto jižní část byla součástím obce milínské. Zdejší děti docházely do školy v Milíně. Památník v osadě připomíná tragický osud Richarda Štěpána, jeho dvou synů a Václava Šplíchala a Václava Zelenku z blízkého Paliva, kteří tragicky zahynuli v závěrečných dnech 2. světové války. Elektřina zavedena v letech 1954 - 1955.
Socha sv. Jana Nepomuckého na návsi
Místním občanům ji věnoval počátkem 20. století kardinál Lev Skrbenský ze Hříště.
Lev kardinál Skrbenský, svobodný pán z Hříště, pokřtěn jako Lev Karel Anna Filip (12. června 1863 Hukovice – 24. prosince 1938 Dlouhá Loučka u Uničova) byl český duchovní a šlechtic, příslušník rodu Skrbenských z Hříště, 29. arcibiskup pražský (1899–1916), 9. arcibiskup olomoucký (1916–1920) a kardinál (od roku 1901). Dne 9. srpna 1908 byla socha vysvěcena.