HEJNIC ANTONÍN (1889 - 1961)

HEJNIC ANTONÍN (1889 - 1961) 1 Učitel na milínské škole, který byl později jmenován ředitelem. Dále byl knihovníkem, podílel se na činnosti Sokola a v neposlední řadě i kronikář Milína.

Antonín Hejnic se narodil 14. červena 1889 ve Višňové. Absolvoval Učitelský ústav v Příbrami. Jeho prvním učitelským působištěm bylo právě rodiště Višňová, dále pak Obory (kde se oženil).

V Milíně začal své působení 5. září 1916 na obecné škole. Od 1. září 1921 se stává odborným učitelem zřízené Měšťanské školy. Od roku 1920, kdy byly zřízeny Osvětové komise, stává se významným osvětovým pracovníkem Milína a místní obce Sokolské. V roce 1920, kdy byla zřízena v Milíně Místní lidová knihovna Bořický, přebírá brzy po založení funkci knihovníka. Tuto záslužnou práci koná po celou dobu působení v Miíně.

Významně se podílel na tělovýchovné a osvětové činnosti Sokola. Nesmíme zapomenout na jeho práci při organizování činnosti místních divadelních činovníků. Od roku 1931 vedl loutkový odbor Sokola. Po jmenování ředitelem měšťanské školy stál mezi nadšenými usilovateli o vybudování nové školní budovy. Za protektorátu uschoval řadu zakázaných titulů, svazků spisovatelů (Jiráska apod.) a tak zachránil knihovně milínské značné literární poklady.

Penzionován byl 31. července 1950. V té době začíná shromažďovat paměti k zpracování kroniky. Zemřel 22. června 1961 v nemocnici v Příbrami. Pochován je na hřbitově v Hříměždicích.

Vytvořeno: 18. 1. 2021
Poslední aktualizace: 10. 10. 2022 10:48