MARTINŮ FRANTIŠEK (1914 - 1981)

Foto Regionální výtvarník, vytvářel zejména dřevěné intarzie - krajiny z našeho okolí.

FotoRegionální výtvarník pan Martinů zemřel v sousední obci Ostrov r. 1981.  (V 80. létech patřila obec Ostrov pod střediskovou obec Milín, později - po revoluci - se obec osamostatnila.)

Podařilo se nám navázat kontakt s dcerou pana Martinů, s paní Josefou Riegertovou. Ta nám ochotně předala nějaké bližší informace o svém otci.

Pan František Martinů se narodil 4. října 1914 v Poličce (Pardubický kraj, Českomoravská vrchovina). Pochází z rodu slavného skladatele Bohuslava Martinů. Údajně byl jeho bratránkem. Zemřel na Příbramsku 1. 10. 1981.

Život zavál pana Františka nejprve do Kamenné (naší osady), pak se přestěhoval na Chebsko (obec Luby), dále na Přimdu, kde pracoval v lesním závodě. V r. 1962 se přestěhoval do obce Ostrov. Pracoval v Příbrami u lesního závodu a pak také jako prodavač v ostrovském obchůdku (na nynějším obecním úřadě).

Jeho tatínek byl řezbářem, vyráběl hlavně hračky. Odtud tedy pramení Františkův zájem o práci se dřevem. Povoláním byl obchodní příručí, řezbařina byla jeho koníčkem.

Roku 1964 utrpěl pan František těžký úraz. Spadla na něj železniční závora, když přijížděl na kole k přejezdu. Částečně ochrnul. Jelikož byl člověkem velice houževnatým, začal pilně rozcvičovat ruce, přidával si obtížnější úkoly a tak se stalo, že se začal více zabývat prací se dřevem. Nejvíce se našel ve vyrábění intarziových obrazů. Svá díla dělal na zakázku nebo sobě jen tak pro radost. Mnozí lidé z okolí mají jeho výtvarná díla.

V Knihovně Dr. E. Bořického Milín byla uspořádána v r. 2020 výstava věnovaná Fratišku Martinů.

Dokumenty z výstavy

Plakát výstavy