SVATOŠ BEDŘICH (1908 - 1990)

PROF. BEDŘICH SVATOŠ (1908 - 1990) 1 Český spisovatel, profesor, který se narodil 7. července 1908 v Bělči Křivoklátské. Vystudoval reálné gymnázium v Praze a pokračoval ve studiích na filosofické fakultě. Po studiích působil jako profesor v Klatovech, Poděbradech, Příbrami (bydlel v Milíně) a Benešově.

Od roku 1946 byl lektorem češtiny na universitě v Lille ve Francii a v Bruselu. V Lille vyučoval také němčinu na Vysoké škole obchodní. Po politických událostech v roce 1948 zůstává natrvalo v zahraničí. V emigraci působí nadále jako vysokoškolský profesor. Jeho dílo literární se však k našim čtenářům nesmělo dostat z důvodů politických. Od roku 1973 žil v důchodu s rodinou ve francouzském městě Marcq-en Baroeul, kde 5. dubna 1990 zemřel.

První kniha Čardáš a polnice vychází v r. 1936. Pohnuté období protektorátu jej zastihuje v Příbrami, kde učil na gymnáziu. Do Milína poprvé přichází o svatováclavské pouti r. 1934. Našel zde svoji budoucí manželku (Bertu Jandovou), nějaký čas v Milíně bydlel a městečko si oblíbil. Inspirován tímto prostředím napsal romány Cesta leží uprostřed (1941) a Patrová hospoda (1943). Později (r. 1948) ještě Poslední městečko, které je jeho poslením českých titulem. Stejně jako v předchozích se většina děje odehrává v městečku Povalov (reáliemi zcela odpovídá obci Milín). Zde je ralisticky popsán osud lidí postižených 2. světovou válkou. Zejména drsně působí poslední měsíce války, během kterých se městečko stalo centrem dění - v podobě náletu spojenců (duben 1945), přesunu Němců a jejich strategické snahy o útek k Američanům, nacistických zvěrstev na civilním obyvatelstvu.

V literární práci pokračuje Svatoš i v exilu (Hranolem vzpomínky, Mlha šatí strach, Zády k světu, Nechodí po horách, Zatmění, Hospůdka na nároží).
Dům U Přemysla (dnes hospoda U Přemysla, ulice 11. května) je Svatošova inspirace k románu Patrová hospoda, osazen pamětní deskou.

Seminář v r. 2015 o Bedřichu Svatošovi (projev kronikáře)

Vytvořeno: 18. 11. 2017
Poslední aktualizace: 15. 6. 2021 15:20